Gün

Saat

Dakika

Saniye
  • 9

    Mart

    Kongre Başlangıç Tarihi
  • 12

    Mart

    Kongre Bitiş Tarihi

Kurslar

9 Mart 2022, Çarşamba

09:00-09:30 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.30-10.15 PICC kateterinin tarihçesi – Dünyada uygulama sıklığı Hasan Sinan Uslu
10.15-10.45 PICC kateteri uygulama endikasyonları avantajları damar seçimi - venöz anatomi Umut Zübarioğlu
10:45-11:15 KAHVE ARASI
11.15-12.00 PICC kateter takılma işlemi (video gösterisi ile) Umut Zübarioğlu, Ali Bülbül
12:00-13:00 ÖĞLE ARASI
13:00-13:30 Damaryolu girişimlerinde enfeksiyonun önlenmesi Evrim Kıray Baş
13.30-14.15 PICC kateterinde bakım ve hemşirelik takibi Melek Selalmaz
14.15-14.45 KAHVE ARASI
14.45-15.30 PICC kateteri komplikasyonlarına yaklaşım Ali Bülbül
15.30-16.30 PICC kateteri uygulama pratiği (maket üzerinde birebir)
Evrim Kıray Baş, Ebru Türkoğlu Ünal, Hasan Sinan Uslu, Alper Divarcı, Egemen Durmuş, Hasan Avşar, Esra Ağırgöl
16.30-17.30 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.45-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-12.30 I.Oturum
Oturum Başkanı: Gülbin Gökçay
09.00-09.40 Çocuk sağlığı izlem prensipleri Gülbin Gökçay
09.40-10.20 Çocuk sağlığı izleminde taramalar Pınar Yılmazbaş
10.20-10.30 KAHVE ARASI
10.30-11.00 Büyümenin izlenmesi Nahide Haykır Zehir
11.00-11.30 İzlemde gelişimin izlenmesi ve desteklenmesi Gizem Elitok
11.30-12.00 İzlemde aşı uygulamaları Gonca Keskindemirci
12.00-12.30 Tartışma ve sorular  
12.30-13.30 ÖĞLE ARASI
13.30-16.20 II.Oturum
Oturum Başkanı: Perran Boran
13.30-14.10 Emzirme danışmanlığı Öykü Aşkan
14.10-14.40 Tamamlayıcı beslenme Bahar Kural
14.40-14.50 KAHVE ARASI
14.50-15.20 Sağlıklı uyku alışkanlığı Perran Boran
15.20-15.50 Sağlıklı beslenme alışkanlığı Merve Erdemir
15.50-16.20 Tartışma ve sorular  
16.20-16.30 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.45-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.30-10.30 Oturum Başkanları: Nilüfer Eldeş Hacıfazlıoğlu, Emek Uyur Yalçın
09.30-10.00 Nörolojik muayene Merve Hilal Doğru
10.00-10.30 Gelişimsel değerlendirme ve gelişim gecikmesine yaklaşım Pınar Zengin Akkuş
10:30-11:00
KAHVE ARASI
11.00-12.30 Oturum Başkanları: Gülşen Köse, İhsan Kafadar
11.00-11.30 Febril nöbete yaklaşım Tuğçe Aksu Uzunhan
11.30-12.00 Afebril nöbete yaklaşım Edibe Yıldız
12.00-12.30 Status epileptikus Emek Uyur Yalçın
12.30-13.30
ÖĞLE ARASI
13.30-14.30 Oturum Başkanları:Yüksel Yılmaz, Sema Saltık
13.30-14.00 Akut flask paraliziye yaklaşım Olcay Ünver
14.00-14.30 Akut ataksi ile gelen çocuğa yaklaşım Büşra Kutlubay
14:30-15:00
KAHVE ARASI
15.00-16.30 Oturum Başkanları: Olcay Ünver, Elif Karatoprak
15.00-15.30 Baş ağrısı ile gelen çocuğa yaklaşım Melis Ulak Özkan
15.30-16.00 Nöroradyolojik aciller Sevinç Kalın
16.00-16.30 Kapanış ve soru-cevap

09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.20 Topallayan Çocuk
Oturum Başkanları: Nuray Aktay Ayaz, Kenan Barut
09.00-09.20 Küçük ve büyük çocuklarda topallama ayırıcı tanısı Mustafa Çakan
09.20-10.00 Bel Ağrısı
09.20-09.40 İnflamatuar nedenler Şerife Gül Karadağ
09.40-10.00 İnflamatuar olmayan nedenler Sezgin Şahin
10.00-10.20 Artrit
10.00-10.20 Jüvenil idiyopatik artrit Ferhat Demir
10:20-10:40 KAHVE ARASI
10.40-11.20 Uzamış Ateş ve Döküntü
Oturum Başkanları: Betül Sözeri, Amra Adroviç
10.40-11.00 Sistemik jüvenil idiyopatik artrit Hafize Emine Sönmez
11.00-11.20 Kawasaki hastalığı Nuray Aktay Ayaz
11.20-12.00 Tekrarlayan Ateş
11.20-11.40 Ailesel akdeniz ateşi Şerife Gül Karadağ
11.40-12.00 Ailesel akdeniz ateşi dışı periyodik ateş sendromları Kenan Barut
12:00-13:00 ÖĞLE ARASI
13.00-13.40 Ne Zaman Vaskülit Düşünelim
Oturum Başkanları: Mustafa Çakan, Ferhat Demir
13.00-13.20 Vaskülit sınıflaması ve nadir görülen vaskülitler Betül Sözeri
13.20-13.40 Henoch-Schönlein purpurası Oya Köker
13.40-14.20 Bağ Dokusu Hastalıkları
13.40-14.00 Sistemik lupus eritematosus Kübra Öztürk
14.00-14.20 Jüvenil dermatomiyozit Amra Adroviç
14.20 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09:00-10:40 Astım Oturumu
Oturum Başkanı:
Zeynep Tamay
09.00-09.20 Hışıltılı çocuğa yaklaşım: Ne zaman astım düşünelim? Deniz Özçeker
09.20-09.30 Soru ve cevap  
09.30-09.40 Astım atak tedavisi Ömer Akçal
09.40-09.50 Soru ve cevap  
10.00-10.30 Astım izleminde dikkat edilmesi gereken ip uçları nelerdir? Doğru inhaler cihaz nasıl seçilmeli Emre Akkelle
10.30-10.40 Soru ve cevap  
10.40-10.50 KAHVE ARASI
10.50-11.20 Anafilaksi Oturumu
Oturum Başkanı:
Mustafa Arga
10.50-11.10 Korkulu rüya: Anafilaksi Halil Çeliksoy
11.10-11.20 Soru ve cevap  
11.20-11.50 Deri Alerjileri Oturumu
Oturum Başkanı:
Ceren Can
11.20-11.40 Atopik dermatit tanı ve tedavi püf noktaları Nazan Altınel
11.40-11.50 Soru ve cevap  
11.50-12.10 Ürtiker ve anjiyoödeme yaklaşım Burçin Beken
11.40-11.50 Soru ve cevap  
12.20-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-13.30 Besin Alerji Oturumu
Oturum Başkanı:
Nermin Güler
13.00-13.20 Olgularla besin alerjilerine yaklaşım Ayşenur Kaya
13.20-13.30 Soru ve cevap  
13.30-14.00 İlaç Alerji Oturumu
Oturum Başkanı:
Özlem Cavkaytar
13.30-13.50 Olgularla ilaç alerjilerine yaklaşım Esra Yücel
13.50-14.00 Soru ve cevap  
14.00-15.00 İmmün Yetersizlik Oturumu
Oturum Başkanı:
Ayşenur Kaya
14.00-14.20 Sık hastalanan çocuğa yaklaşım: İmmün yetmezlik olabilir mi? Çiğdem Aydoğmuş
14.20-14.40 Hangi testleri isteyelim? Nurhan Kasap
14.40-15.00 Soru ve cevap  
15:00-15:10 KAHVE ARASI
15:10-16:40 Alerji Tanısı
Oturum Başkanı:
Tekin Nacaroğlu
15.10-15.30 Alerji testleri: Ne zaman, ne için kime yapalım? Sevgi Bilgiç Eltan
15.30-15.40 Soru ve cevap  
15.40-16.00 Solunum fonksiyon testini nasıl değerlendirelim? Nurşen Ciğerci
16.00-16.10 Soru ve cevap  
16.10-16.30 Alerjenler ve hava kirliliği Haluk Akar
16.30-16.40 Soru ve cevap  
16.40-17.00 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

09.15-09.30 Kayıt ve Açılış Konuşmaları Murat Elevli
09:30-10:50 I. Oturum: Çocuklarda normal EKG özellikleri ve klinik pratikteki yeri
Oturum Başkanları:
Ahmet Çelebi, Alper Güzeltaş
09.30-09.50 Çocuk EKG’sinin yaşa göre normalleri ve standartları Selman Gökalp
09.50-10.20 Çocuklarda EKG çekilmesi ve sistematik yorumlanması Erman Çilsal
10.20-10.40 Spor lisansı onayı almak için gelen çocukta EKG değerlendirilmesi Yakup Ergül
10.40-10.50 Tartışma  
10.50-11.20 KAHVE ARASI
11:20-12:30 II. Oturum: Çocuklarda İleti Bozukluğu, Hipertrofi ve Elektrolit Dengesizliğinde EKG
Oturum Başkanları:
Murat Şahin, Helen Bornaun
11.20-11.40 Sinüs ve AV Nod ileti bozukluklarında EKG İsa Özyılmaz
11.40-12.00 EKG’de odacık hipertrofisi ve dilatasyonunun değerlendirilmesi Canan Yolcu
12.00-12.20 Elektrolit bozukluklarının EKG üzerine etkileri Elif Erolu
12.20-12.30 Tartışma  
12.30-13.30 ÖĞLE ARASI
13:30-15:00 III. Oturum: Çocuklarda Sık Görülen Ritim Bozuklukları
Oturum Başkanları:
Celal Akdeniz, Yakup Ergül
13.30-13.50 Atriyal ve ventriküler erken atımların tanınması ve önemi Hasan Candaş Kafalı
13.50-14.10 Dar QRS taşikardilerin değerlendirilmesi ve ayırıcı tanısı Gülhan Tunca Şahin
14.10-14.30 Geniş QRS taşikardilerin değerlendirilmesi ve ayırıcı tanısı Şevket Ballı
14.30-14.50 İyon kanal hastalıkları ve EKG Mehmet Karacan
14.50-15.00 Tartışma  
15.00-15.30 KAHVE ARASI
15.30-16.50 IV. Oturum: Çocuklarda Spesifik Durumlarda EKG: Tanıya ne kadar yardımcı ?
Oturum Başkanları:
İ. Halil Demir, İ. Cansaran Tanıdır
15.30-15.50 Perikardit-Miyokardit şüphesinde EKG Muhammed Karabulut
15.50-16.10 Kalp ameliyatı geçirmiş çocuklarda EKG'de nelere dikkat edelim? Sertaç Hanedan Onan
16.10-16.30 Psikotrop ve antiepileptik ilaç kullanımında EKG: Nelere dikkat edelim? Sezen Ugan Atik
16.30-16.50 Sık görülen zehirlenmelerin tanısında EKG M. Bedir Akyol
16.50-17.00 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı
10 Mart 2022, Perşembe

08.30-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.30 Bir tarama aracı olarak yenidoğan muayenesi Ayşegül Uslu
09.30-10.00 Aile hekimliği gözüyle yenidoğana bakış Mehmet Taşkın Eğici
10:00-10:20 KAHVE ARASI
10.20-10.40 Baş-boyun muayenesi Didem Arman
Solunum S. Kardiyovasküler S. muayenesi Didem Arman
10.50-11.20 Gastrointestinal S., Genital S. muayenesi, Gelişimsel Kalça Displazisi Nursu Kara
Nörolojik muayene Nursu Kara
11.20-11.40 KAHVE ARASI
11.40-12.40 Olgu tartışmaları Adem Gül
12.40-13.30 ÖĞLE ARASI
13.30-13.50 Cilt lezyonları Güzin Zeren Öztürk
13.50-14.10 Yenidoğanda alarm bulguları Gamze Özgürhan
14.10-14.30 KAHVE ARASI
14.30-15.00 Doğum sonrası ilk 7 günde takip Gülşen Acar
15.00-15.30 Yenidoğan taramaları Nursu Kara
15.30-16.00 Yenidoğan sarılığı Seçil Erçin
16.00-16.20 KAHVE ARASI
16.20-17.00 Video ile yenidoğan muayenesinde önemli noktalar  
17.00-17.30 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.45-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.30 Çocuk hastanın acil servise kabulü ve yönetimi Sevda Yalçın
09.30-10.00 Enfeksiyon kontrolü ve önemi Neşe Demir Çimenci
10.00-10.30 KAHVE ARASI
10.30-11.00 İlaç uygulamaları ve dikkat edilmesi gereken hususlar Hanife Gökalp
11.00-11.30 Yenidoğanlarda sık uygulanan girişimler ve bakım ilkeleri Türkan Şimşek
11.30-12.00 Ventilatöre bağlı yenidoğanlarda monitörizasyon ve izlem Egemen Durmuş
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-13.30 Oksijen uygulamaları Melih Çakır
13.30-14.00 Aspirasyon ve postural drenaj Muhammed Talha Yaman
14.00-14.30 Çocuklarda ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası (preop-postop) hemşirelik bakımı Tuğba Biçer
14.30-15.00 KAHVE ARASI
15.00-15.30 Kan ve kan ürünleri uygulamaları Eda Çeçen
15.30-16.00 Çocuk hasta nakil ve taburculuk yaklaşımı Seda Aksu
16.00-16.30 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.45-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.25 Beslenme durumunun değerlendirilmesi Hasret Ayyıldız Civan
09.30-09.55 Menü örnekleriyle tamamlayıcı beslenme Muazzez Garipağaoğlu
10.00-10.20 KAHVE ARASI
10.25-10.50 Bebeklik dönemi formülaları; kime? Ne zaman? Hangi formüla? Esra Polat
10.55-11.20 Alerjik bebek beslenmesi Günsel Kutluk
11.25-11.50 Enteral beslenme ürünleri: Özellikleri, kullanım endikasyonları Ayşe Merve Usta
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-13.25 Ergen beslenmesi Nelgin Gerenli
13.30-13.55 Sporcu çocuk beslenmesi Güzide Doğan
14.00-14.25 Vejeteryan çocuk beslenmesi Nafiye Urgancı
14.30-14.50 KAHVE ARASI
14.50-15.15 Obez çocukta beslenme Sebahat Çam
15.20-15.45 Simbiyotik özellikli besinler Coşkun Çeltik
15.45-16.00 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.30-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.30 Solunumun temel fizyolojisi ve mekanik ventilasyona giriş Buse Özerbekmez
09.30-09.50 Nazal CPAP ve noninvaziv ventilasyon: Doğumhanedeki uygulamalar Yekta Öncel
09.50-10.10 Nazal CPAP ve noninvaziv ventilasyon: Yoğun bakımdaki uygulamalar Nurdan Uraş
10.10-10.30 Surfaktan uygulama metodları Melek Akar
10:30-11:00 KAHVE ARASI
11:00-11:30 Konvansiyonel ventilasyon yöntemleri Tolga Çelik
11:30-12:00 Yüksek frekanslı ventilasyonda temel yaklaşım M. Kenan Kanburoğlu
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-13.30 Kan gazı değerlendirilmesi Özge Altun Köroğlu
13.30-13.50 Ventilatördeki hastanın bakımı ve izlemi Duygu Besnili Acar
13.50-14.15 Ventilatörden ayırma Mesut Dursun
14.15-14.30 KAHVE ARASI
14.30-16.30 Mekanik Ventilatör uygulamaları - Vaka sunumları/Püf noktaları
14.30-14.50 RDS’li bebeğin yönetimi Bülent Güzel
14.50-15.10 TTN’li bebeğin yönetimi Ömer Güran
15.10-15.30 Persistan pulmoner hipertansiyonlu bebeğin yönetimi Ahmet Tellioğlu
15.30-15.50 Mekonyum aspirasyonu olan bebeğin yönetimi Ozan Uzunhan
15.50-16.10 Pnömotorakslı bebeğin yönetimi Selda Arslan
16.10-16.30 Pulmoner hemorajili bebeğin yönetimi Emre Dinçer
16.30 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.30-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.30 Türkiye’de ve dünyada ergen sağlığının önemi Meltem Erol
09.30-09.50 Ergen dostu sağlık hizmeti Hüseyin Dağ
09.50-10.50 Ergenlerde fiziksel, pubertal ve psikososyal gelişimin değerlendirilmesi Firdevs Baş, Melike Tuğrul Aksakal
10.50-11.10 KAHVE ARASI
11.10-11.40 Ergenlerle iletişim, yaklaşım ve psikososyal değerlendirme Aylin Yetim Şahin
11.40-12.10 Ergenlerde kırmızı bayraklar ve koruyucu sağlık hizmetleri Melike Tuğrul Aksakal
12.10-13.15 ÖĞLE ARASI
13.15-13.45 Ergenin fizik muayenesindeki incelikler ve dikkat edilmesi gereken unsurlar Özlem Altıkardeşler
13.45-14.15 Ergenlerde sık görülen organik bozukluklar Hüseyin Dağ
14.15-14.45 KAHVE ARASI
14.45-15.15 Ergenlerde sık görülen psikiyatrik bozukluklar Seher Akbaş
15.15-15.30 Ergenin aile çerçevesinde değerlendirilmesi Kemal Güdek
15.30-16.45 Olgu örnekleriyle ergene yaklaşım Aylin Yetim Şahin, Meltem Erol
16.45-17.15 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.30-08.45 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
08.45-09.45 Diyabetik ketoasidoz (DKA), hiperosmolar nonketotik koma Bahar Özcabı
09.45-10.45 Hiperglisemi (DKA dışı) Aydilek Dağdeviren Çakır
10.45-11.00 KAHVE ARASI
11.00-12.00 Hipoglisemi Esra Papatya Çakır
12:00-13:00 ÖĞLE ARASI
13.00-14.00 Hipokalsemi, hiperkalsemi Heves Kırmızıbekmez
14.00-15.00 Adrenal yetmezlik Aşan Önder
15.00-15.15 KAHVE ARASI
15.15-16.15 Endokrin hipertansiyon Gülcan Seymen
16.15-17.15 Diyabetes insipidus, uygunsuz ADH Ahmet Uçar
17.15-18.15 Tiroid acilleri Mehmet Eltan
18.15 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

09.00-09.30 1.Bölüm: Kurs öncesi değerlendirme, tanışma ve beklentiler
09.30-10.15 2. Bölüm: Erken çocukluk döneminde gelişimin önemi, gelişimsel sorunların sıklığı, nedenleri ve önleyici yaklaşımlar
10.15-10.30 KAHVE ARASI
10.30-11.15 3. Bölüm: GİDR felsefe ve yapısı, araştırmaları ve dünyada GİDR kullanımı
11.15-12.00 4. Bölüm: GİDR tekniği, temel ilkeleri, uygulama (Rol oynama tekniği ile pratik uygulama)
12.00-12.30 5. Bölüm: GİDR gelişimi destekleme bölümü
12.30-13.30 ÖĞLE ARASI
13.30-13.45 6. Bölüm: GİDR yarışması
13.45-14.30 7. Bölüm: GİDR uygulama, kodlama ve yorumlama (rol oynama tekniği ile pratik uygulama)
14.30-14.45 KAHVE ARASI
14.45-15.30 8. Bölüm: GİDR sonuçlarının aileler ile paylaşılması
15.30-16.00 9.Bölüm: Rol oynama tekniği ile uygulamalar
16.00-16.15 10.Bölüm: Uygulama sonuçlarının paylaşılması
16.15-17.00 11. Bölüm: GİDR ile erken girişim ve sağaltım uygulamaları
17.00-17.30 12.Bölüm: GİDR uygulayıcı sertifikası, kursun değerlendirmesi ve kapanış

08.45-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.30 Mekanik ventilasyonun temel kavramları Şule Özdemir
09.30-10.00 Yenidoğanda mekanik ventilasyon kime? Ne zaman? Eda Çeçen
10.00-10.30 Non invaziv ventilasyon ve hemşirelik bakımı Cansu Yıldız Arıkan
10:30-11:00
KAHVE ARASI
11.00-11.30 Trekeal entübasyon ve yenidoğan hemşiresinin rolü Türkan Şimsek
11.30-12.00 Yenidoğan hemşiresi için kan gazı yorumu Kübra Temizsoy
12.00-13.00
ÖĞLE ARASI
13.00-14.00 İnvaziv mekanik ventilasyonda hemşirelik bakımı Nehir Ulu Öğüt
14.00-14.30 Mekanik ventilasyondan ayrılma (Weaning) ve sonrasında hemşirelik bakımının önemi Melek Selalmaz
14:30-15:00
KAHVE ARASI
15.00-15.30 Yenidoğanda solunum fizyoterapisinin önemi ve uygulamalar Aysun Yılmaz
15.30-16.00 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

  • Kurslar, kontenjan ile sınırlıdır.
  • Kurs kaydı için, Kongre Kayıt işleminin tamamlanmış olması gerekmektedir.