Gün

Saat

Dakika

Saniye
  • 9

    Mart

    Kongre Başlangıç Tarihi
  • 12

    Mart

    Kongre Bitiş Tarihi

Bilimsel Program

08.45-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.30-10.30 Oturum Başkanları: Nilüfer Eldeş Hacıfazlıoğlu, Emek Uyur Yalçın
09.30-10.00 Nörolojik muayene Merve Hilal Dolu
10.00-10.30 Gelişimsel değerlendirme ve gelişim gecikmesine yaklaşım Pınar Zengin Akkuş
10:30-11:00
KAHVE ARASI
11.00-12.30 Oturum Başkanları: Gülşen Köse, İhsan Kafadar
11.00-11.30 Febril nöbete yaklaşım Tuğçe Aksu Uzunhan
11.30-12.00 Afebril nöbete yaklaşım Edibe Yıldız
12.00-12.30 Status epileptikus Emek Uyur Yalçın
12.30-13.30
ÖĞLE ARASI
13.30-14.30 Oturum Başkanları:Yüksel Yılmaz, Sema Saltık
13.30-14.00 Akut flask paraliziye yaklaşım Olcay Ünver
14.00-14.30 Akut ataksi ile gelen çocuğa yaklaşım Büşra Kutlubay
14:30-15:00
KAHVE ARASI
15.00-16.30 Oturum Başkanları: Olcay Ünver, Elif Karatoprak
15.00-15.30 Baş ağrısı ile gelen çocuğa yaklaşım Melis Ulak Özkan
15.30-16.00 Nöroradyolojik aciller Sevinç Kalın
16.00-16.30 Kapanış ve soru-cevap

09.15-09.30 Kayıt ve Açılış Konuşmaları Murat Elevli
09:30-10:50 I. Oturum: Çocuklarda normal EKG özellikleri ve klinik pratikteki yeri
Oturum Başkanları:
Ahmet Çelebi, Alper Güzeltaş
09.30-09.50 Çocuk EKG’sinin yaşa göre normalleri ve standartları Selman Gökalp
09.50-10.20 Çocuklarda EKG çekilmesi ve sistematik yorumlanması Erman Çilsal
10.20-10.40 Spor lisansı onayı almak için gelen çocukta EKG değerlendirilmesi Yakup Ergül
10.40-10.50 Tartışma  
10.50-11.20 KAHVE ARASI
11:20-12:30 II. Oturum: Çocuklarda İleti Bozukluğu, Hipertrofi ve Elektrolit Dengesizliğinde EKG
Oturum Başkanları:
Murat Şahin, Helen Bornaun
11.20-11.40 Sinüs ve AV Nod ileti bozukluklarında EKG İsa Özyılmaz
11.40-12.00 EKG’de odacık hipertrofisi ve dilatasyonunun değerlendirilmesi Canan Yolcu
12.00-12.20 Elektrolit bozukluklarının EKG üzerine etkileri Elif Eroğlu
12.20-12.30 Tartışma  
12.30-13.30 ÖĞLE ARASI
13:30-15:00 III. Oturum: Çocuklarda Sık Görülen Ritim Bozuklukları
Oturum Başkanları:
Celal Akdeniz, Yakup Ergül
13.30-13.50 Atriyal ve ventriküler erken atımların tanınması ve önemi Hasan Candaş Kafalı
13.50-14.10 Dar QRS taşikardilerin değerlendirilmesi ve ayırıcı tanısı Gülhan Tunca Şahin
14.10-14.30 Geniş QRS taşikardilerin değerlendirilmesi ve ayırıcı tanısı Şevket Ballı
14.30-14.50 İyon kanal hastalıkları ve EKG Mehmet Karacan
14.50-15.00 Tartışma  
15.00-15.30 KAHVE ARASI
15.30-16.50 IV. Oturum: Çocuklarda Spesifik Durumlarda EKG: Tanıya ne kadar yardımcı ?
Oturum Başkanları:
İ. Halil Demir, İ. Cansaran Tanıdır
15.30-15.50 Perikardit-Miyokardit şüphesinde EKG Muhammed Karabulut
15.50-16.10 Kalp ameliyatı geçirmiş çocuklarda EKG'de nelere dikkat edelim? Sertaç Hanedan Onan
16.10-16.30 Psikotrop ve antiepileptik ilaç kullanımında EKG: Nelere dikkat edelim? Sezen Ugan Atik
16.30-16.50 Sık görülen zehirlenmelerin tanısında EKG M. Bedir Akyol
16.50-17.00 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09:00-10:40 Astım Oturumu
Oturum Başkanı:
Zeynep Tamay
09.00-09.20 Hışıltılı çocuğa yaklaşım: Ne zaman astım düşünelim? Deniz Özçeker
09.20-09.30 Soru ve cevap  
09.30-09.40 Astım atak tedavisi Ömer Akçal
09.40-09.50 Soru ve cevap  
10.00-10.30 Astım izleminde dikkat edilmesi gereken ip uçları nelerdir? Doğru inhaler cihaz nasıl seçilmeli Emre Akkelle
10.30-10.40 Soru ve cevap  
10.40-10.50 KAHVE ARASI
10.50-11.20 Anafilaksi Oturumu
Oturum Başkanı:
Mustafa Arga
10.50-11.10 Korkulu rüya: Anafilaksi Halil Çeliksoy
11.10-11.20 Soru ve cevap  
11.20-11.50 Deri Alerjileri Oturumu
Oturum Başkanı:
Ceren Can
11.20-11.40 Atopik dermatit tanı ve tedavi püf noktaları Nazan Altınel
11.40-11.50 Soru ve cevap  
11.50-12.10 Ürtiker ve anjiyoödeme yaklaşım Burçin Beken
11.40-11.50 Soru ve cevap  
12.20-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-13.30 Besin Alerji Oturumu
Oturum Başkanı:
Nermin Güler
13.00-13.20 Olgularla besin alerjilerine yaklaşım Ayşenur Kaya
13.20-13.30 Soru ve cevap  
13.30-14.00 İlaç Alerji Oturumu
Oturum Başkanı:
Özlem Cavkaytar
13.30-13.50 Olgularla ilaç alerjilerine yaklaşım Esra Yücel
13.50-14.00 Soru ve cevap  
14.00-15.00 İmmün Yetersizlik Oturumu
Oturum Başkanı:
Ayşenur Kaya
14.00-14.20 Sık hastalanan çocuğa yaklaşım: İmmün yetmezlik olabilir mi? Çiğdem Aydoğmuş
14.20-14.40 Hangi testleri isteyelim? Nurhan Kasap
14.40-15.00 Soru ve cevap  
15:00-15:10 KAHVE ARASI
15:10-16:40 Alerji Tanısı
Oturum Başkanı:
Tekin Nacaroğlu
15.10-15.30 Alerji testleri: Ne zaman, ne için kime yapalım? Sevgi Bilgiç Eltan
15.30-15.40 Soru ve cevap  
15.40-16.00 Solunum fonksiyon testini nasıl değerlendirelim? Nurşen Ciğerci
16.00-16.10 Soru ve cevap  
16.10-16.30 Alerjenler ve hava kirliliği Himmet Haluk Akar
16.30-16.40 Soru ve cevap  
16.40-17.00 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

09:00-09:30 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.30-10.15 PICC kateterinin tarihçesi – Dünyada uygulama sıklığı Hasan Sinan Uslu
10.15-10.45 PICC kateteri uygulama endikasyonları avantajları damar seçimi - venöz anatomi Umut Zübarioğlu
10:45-11:15 KAHVE ARASI
11.15-12.00 PICC kateter takılma işlemi (video gösterisi ile) Umut Zübarioğlu, Ali Bülbül
12:00-13:00 ÖĞLE ARASI
13:00-13:30 Damaryolu girişimlerinde enfeksiyonun önlenmesi Evrim Kıray Baş
13.30-14.15 PICC kateterinde bakım ve hemşirelik takibi Melek Selalmaz
14.15-14.45 KAHVE ARASI
14.45-15.30 PICC kateteri komplikasyonlarına yaklaşım Ali Bülbül
15.30-16.30 PICC kateteri uygulama pratiği (maket üzerinde birebir)
Evrim Kıray Baş, Ebru Türkoğlu Ünal, Hasan Sinan Uslu, Alper Divarcı, Egemen Durmuş, Hasan Avşar, Esra Ağırgöl
16.30-17.30 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.45-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-12.30 I.Oturum
Oturum Başkanı: Gülbin Gökçay
09.00-09.40 Çocuk sağlığı izlem prensipleri Gülbin Gökçay
09.40-10.20 Çocuk sağlığı izleminde taramalar Pınar Yılmazbaş
10.20-10.30 KAHVE ARASI
10.30-11.00 Büyümenin izlenmesi Nahide Haykır Zehir
11.00-11.30 İzlemde gelişimin izlenmesi ve desteklenmesi Gizem Kara Elitok
11.30-12.00 İzlemde aşı uygulamaları Gonca Keskindemirci
12.00-12.30 Tartışma ve sorular  
12.30-13.30 ÖĞLE ARASI
13.30-16.20 II.Oturum
Oturum Başkanı: Perran Boran
13.30-14.10 Emzirme danışmanlığı Öykü Özbörü Aşkan
14.10-14.40 Tamamlayıcı beslenme Bahar Kural
14.40-14.50 KAHVE ARASI
14.50-15.20 Sağlıklı uyku alışkanlığı Perran Boran
15.20-15.50 Sağlıklı beslenme alışkanlığı Merve Erdemir
15.50-16.20 Tartışma ve sorular  
16.20-16.30 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.20 Topallayan Çocuk
Oturum Başkanları: Nuray Aktay Ayaz, Kenan Barut
09.00-09.20 Küçük ve büyük çocuklarda topallama ayırıcı tanısı Mustafa Çakan
09.20-10.00 Bel Ağrısı
09.20-09.40 İnflamatuar nedenler Şerife Gül Karadağ
09.40-10.00 İnflamatuar olmayan nedenler Sezgin Şahin
10.00-10.20 Artrit
10.00-10.20 Jüvenil idiyopatik artrit Ferhat Demir
10:20-10:40 KAHVE ARASI
10.40-11.20 Uzamış Ateş ve Döküntü
Oturum Başkanları: Betül Sözeri, Amra Adroviç
10.40-11.00 Sistemik jüvenil idiyopatik artrit Hafize Emine Sönmez
11.00-11.20 Kawasaki hastalığı Nuray Aktay Ayaz
11.20-12.00 Tekrarlayan Ateş
11.20-11.40 Ailesel akdeniz ateşi Şerife Gül Karadağ
11.40-12.00 Ailesel akdeniz ateşi dışı periyodik ateş sendromları Kenan Barut
12:00-13:00 ÖĞLE ARASI
13.00-13.40 Ne Zaman Vaskülit Düşünelim
Oturum Başkanları: Mustafa Çakan, Ferhat Demir
13.00-13.20 Vaskülit sınıflaması ve nadir görülen vaskülitler Betül Sözeri
13.20-13.40 Henoch-Schönlein purpurası Oya Köker
13.40-14.20 Bağ Dokusu Hastalıkları
13.40-14.00 Sistemik lupus eritematosus Kübra Öztürk
14.00-14.20 Jüvenil dermatomiyozit Amra Adroviç
14.20 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.30-09.30 Kayıt ve Açılış Konuşmaları Esra Şevketoğlu
09.30-10.15 Kritik hasta değerlendirme ve ekip çalışması Ayşe İrem Sofuoğlu
10.15-11.00 Temel yaşam desteği Güntülü Şık
11.00-11.15 KAHVE ARASI
11.15-12.00 Solunum yetmezliğinin tanınması ve tedavisi Ülkem Koçoğlu Barlas
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-15.00 UYGULAMA

a) Temel yaşam desteği
Güntülü Şık, Mustafa Oğur

b) Havayolu uygulamaları ve solunum yetmezliği
Ülkem Koçoğlu Barlas, Nihal Akçay

15.00-15.15 KAHVE ARASI
15.15-16.00 Şok ve tedavisi Ercüment Petmezci
16.00-16.45 Travmalı çocuğa yaklaşım Mustafa Oğur

08.30-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.30 Bir tarama aracı olarak yenidoğan muayenesi Ayşegül Uslu
09.30-10.00 Aile hekimliği gözüyle yenidoğana bakış Mehmet Taşkın Eğici
10:00-10:20 KAHVE ARASI
10.20-10.40 Baş-boyun muayenesi Didem Arman
Solunum S. Kardiyovasküler S. muayenesi Didem Arman
10.50-11.20 Gastrointestinal S., Genital S. muayenesi, Gelişimsel Kalça Displazisi Nursu Kara
Nörolojik muayene Nursu Kara
11.20-11.40 KAHVE ARASI
11.40-12.40 Olgu tartışmaları Adem Gül, Gülşen Acar
12.40-13.30 ÖĞLE ARASI
13.30-13.50 Cilt lezyonları Güzin Zeren Öztürk
13.50-14.10 Yenidoğanda alarm bulguları Gamze Özgürhan
14.10-14.30 KAHVE ARASI
14.30-15.00 Doğum sonrası ilk 7 günde takip Gülşen Acar
15.00-15.30 Yenidoğan taramaları Esra Ağırgöl
15.30-16.00 Yenidoğan sarılığı Seçil Erçin
16.00-16.20 KAHVE ARASI
16.20-17.00 Video ile yenidoğan muayenesinde önemli noktalar  
17.00-17.30 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.45-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.30 Mekanik ventilasyonun temel kavramları Şule Özdemir
09.30-10.00 Yenidoğanda mekanik ventilasyon kime? Ne zaman? Eda Çeçen
10.00-10.30 Non invaziv ventilasyon ve hemşirelik bakımı Cansu Yıldız Arıkan
10:30-11:00
KAHVE ARASI
11.00-11.30 Trekeal entübasyon ve yenidoğan hemşiresinin rolü Türkan Şimsek
11.30-12.00 Yenidoğan hemşiresi için kan gazı yorumu Kübra Temizsoy
12.00-13.00
ÖĞLE ARASI
13.00-14.00 İnvaziv mekanik ventilasyonda hemşirelik bakımı Nehir Ulu Öğüt
14.00-14.30 Mekanik ventilasyondan ayrılma (Weaning) ve sonrasında hemşirelik bakımının önemi Melek Selalmaz
14:30-15:00
KAHVE ARASI
15.00-15.30 Yenidoğanda solunum fizyoterapisinin önemi ve uygulamalar Aysun Yılmaz
15.30-16.00 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.30-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.30 Türkiye’de ve dünyada ergen sağlığının önemi Meltem Erol
09.30-09.50 Ergen dostu sağlık hizmeti Hüseyin Dağ
09.50-10.50 Ergenlerde fiziksel, pubertal ve psikososyal gelişimin değerlendirilmesi Firdevs Baş, Melike Tuğrul Aksakal
10.50-11.10 KAHVE ARASI
11.10-11.40 Ergenlerle iletişim, yaklaşım ve psikososyal değerlendirme Aylin Yetim Şahin
11.40-12.10 Ergenlerde kırmızı bayraklar ve koruyucu sağlık hizmetleri Melike Tuğrul Aksakal
12.10-13.15 ÖĞLE ARASI
13.15-13.45 Ergenin fizik muayenesindeki incelikler ve dikkat edilmesi gereken unsurlar Özlem Altıkardeşler
13.45-14.15 Ergenlerde sık görülen organik bozukluklar Hüseyin Dağ
14.15-14.45 KAHVE ARASI
14.45-15.15 Ergenlerde sık görülen psikiyatrik bozukluklar Seher Akbaş
15.15-15.30 Ergenin aile çerçevesinde değerlendirilmesi Kemal Güdek
15.30-16.45 Olgu örnekleriyle ergene yaklaşım Aylin Yetim Şahin, Meltem Erol
16.45-17.15 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.30-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.30 Solunumun temel fizyolojisi ve mekanik ventilasyona giriş Buse Özerbekmez
09.30-09.50 Nazal CPAP ve noninvaziv ventilasyon: Doğumhanedeki uygulamalar Yekta Öncel
09.50-10.10 Nazal CPAP ve noninvaziv ventilasyon: Yoğun bakımdaki uygulamalar Nurdan Uraş
10.10-10.30 Surfaktan uygulama metodları Melek Akar
10:30-11:00 KAHVE ARASI
11:00-11:30 Konvansiyonel ventilasyon yöntemleri Tolga Çelik
11:30-12:00 Yüksek frekanslı ventilasyonda temel yaklaşım M. Kenan Kanburoğlu
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-13.30 Kan gazı değerlendirilmesi Özge Altun Köroğlu
13.30-13.50 Ventilatördeki hastanın bakımı ve izlemi Duygu Besnili Acar
13.50-14.15 Ventilatörden ayırma Mesut Dursun
14.15-14.30 KAHVE ARASI
14.30-16.30 Mekanik Ventilatör uygulamaları - Vaka sunumları/Püf noktaları
14.30-14.50 RDS’li bebeğin yönetimi Bülent Güzel
14.50-15.10 TTN’li bebeğin yönetimi Ömer Güran
15.10-15.30 Persistan pulmoner hipertansiyonlu bebeğin yönetimi Ahmet Tellioğlu
15.30-15.50 Mekonyum aspirasyonu olan bebeğin yönetimi Ozan Uzunhan
15.50-16.10 Pnömotorakslı bebeğin yönetimi Selda Arslan
16.10-16.30 Pulmoner hemorajili bebeğin yönetimi Emre Dinçer
16.30 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.45-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.25 Beslenme durumunun değerlendirilmesi Hasret Ayyıldız Civan
09.30-09.55 Menü örnekleriyle tamamlayıcı beslenme Muazzez Garipağaoğlu
10.00-10.20 KAHVE ARASI
10.25-10.50 Bebeklik dönemi formülaları; kime? Ne zaman? Hangi formüla? Esra Polat
10.55-11.20 Alerjik bebek beslenmesi Günsel Kutluk
11.25-11.50 Enteral beslenme ürünleri: Özellikleri, kullanım endikasyonları Ayşe Merve Usta
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-13.25 Ergen beslenmesi Nelgin Gerenli
13.30-13.55 Sporcu çocuk beslenmesi Güzide Doğan
14.00-14.25 Vejeteryan çocuk beslenmesi Nafiye Urgancı
14.30-14.50 KAHVE ARASI
14.50-15.15 Obez çocukta beslenme Sebahat Çam
15.20-15.45 Simbiyotik özellikli besinler Coşkun Çeltik
15.45-16.00 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.45-09.00 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
09.00-09.30 Çocuk hastanın acil servise kabulü ve yönetimi Sevda Yalçın
09.30-10.00 Enfeksiyon kontrolü ve önemi Neşe Demir Çimenci
10.00-10.30 KAHVE ARASI
10.30-11.00 İlaç uygulamaları ve dikkat edilmesi gereken hususlar Hanife Gökalp
11.00-11.30 Kan ve kan ürünleri uygulamaları Eda Çeçen
11.30-12.00 Ventilatöre bağlı yenidoğanlarda monitörizasyon ve izlem Egemen Durmuş
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-13.30 Oksijen uygulamaları Melih Çakır
13.30-14.00 Aspirasyon ve postural drenaj Fatih Bahadır
14.00-14.30 Çocuklarda ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası (preop-postop) hemşirelik bakımı Tuğba Biçer
14.30-15.00 KAHVE ARASI
15.00-15.30 Yenidoğanlarda sık uygulanan girişimler ve bakım ilkeleri Türkan Şimşek
15.30-16.00 Çocuk hasta nakil ve taburculuk yaklaşımı Seda Aksu
16.00-16.30 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

09.00-09.30 1.Bölüm: Kurs öncesi değerlendirme, tanışma ve beklentiler
Gizem Kara Elitok
09.30-10.15 2. Bölüm: Erken çocukluk döneminde gelişimin önemi, gelişimsel sorunların sıklığı, nedenleri ve önleyici yaklaşımlar
Sıdıka Canan Atasoy
10.15-10.45 3. Bölüm: GİDR felsefe ve yapısı, araştırmaları ve dünyada GİDR kullanımı
Revan Mustafayev
10.45-11.00 KAHVE ARASI
11.00-11.45 4. Bölüm: GİDR tekniği, temel ilkeleri, uygulama (Rol oynama tekniği ile pratik uygulama)
Mehmet Akif Büyükavcı
11.45-12.30 5. Bölüm: GİDR uygulama, kodlama ve yorumlama
Gizem Kara Elitok
12.30-13.30 ÖĞLE ARASI
13.30-13.45 6. Bölüm: GİDR yarışması
Sıdıka Canan Atasoy
13.45-14.15 7.Bölüm: GİDR uygulama bölümü
Gizem Kara Elitok
14.15-14.45 8. Bölüm: GİDR gelişimi destekleme bölümü
Mehmet Akif Büyükavcı
14.45-15.00 KAHVE ARASI
15.00-15.45 9. Bölüm: GİDR sonuçlarının aileler ile paylaşılması (Rol oynama tekniği ile pratik uygulama)
Revan Mustafayev
15.45-16.30 10. Bölüm: GİDR ile erken girişim ve sağaltım uygulamaları
Mehmet Akif Büyükavcı
16.30-17.00 11.Bölüm: GİDR uygulayıcı sertifikası, kursun değerlendirmesi ve kapanış
Gizem Kara Elitok

08.30-08.45 Kayıt ve Açılış Konuşmaları
08.45-09.45 Diyabetik ketoasidoz (DKA), hiperosmolar nonketotik koma Bahar Özcabı
09.45-10.45 Hiperglisemi (DKA dışı) Aydilek Dağdeviren Çakır
10.45-11.00 KAHVE ARASI
11.00-12.00 Hipoglisemi Esra Papatya Çakır
12:00-13:00 ÖĞLE ARASI
13.00-14.00 Hipokalsemi, hiperkalsemi Heves Kırmızıbekmez
14.00-15.00 Adrenal yetmezlik Aşan Önder
15.00-15.15 KAHVE ARASI
15.15-16.15 Endokrin hipertansiyon Gülcan Seymen
16.15-17.15 Diyabetes insipidus, uygunsuz ADH Ahmet Uçar
17.15-18.15 Tiroid acilleri Mehmet Eltan
18.15 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

08.30-09.15 Çocuklarda ileri yaşam desteğinde akılcı ilaç kullanım Seher Erdoğan
09.15-10.00 Çocuklarda sık rastlanan ritim bozuklukları Nihal Akçay
10.00-10.30 Kurs öncesi değerlendirme sınav sorularının tartışılması Nihal Akçay
10.30-10:45 KAHVE ARASI
10.45-12.00 UYGULAMA

a) Şok senaryoları ve intraossöz girişim uygulaması
Ercüment Petmezci, Seher Erdoğan

b) Çocuklarda sık rastlanan ritim bozuklukları
Nihal Akçay, Mehmet Emin Menetoğlu

12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-13.30 Yazılı Sınav
13.30-14.30 Kapanış, Kurs Belgelerinin Dağıtımı

12:00-13:00 TARTIŞMALI E-POSTER OTURUMU-1
Oturum Başkanları
1. Grup Senem Ayça Gülşen Akkoç TP-01/TP-02/TP-03/TP-04/TP-05/ TP-06/ TP-07
2. Grup Esra Ağırgöl Halil Uğur Hatipoğlu TP-08/TP-09/TP-10/TP-11/TP-12/ TP-13/ TP-14
3. Grup Mahmut Caner Hasan Avşar TP-15/TP-16/TP-17/TP-18/TP-19/ TP-20/ TP-21

09.00-10.30 Pediatrik Kardiyoloji Paneli
Oturum Başkanları:
Murat Elevli, Erkut Öztürk
Göğüs ağrısı ve troponin yüksekliği olan çocukları nasıl yönetelim? Erkut Öztürk
Muayene, telegrafi ve elektrokardiyografi ile KKH ‘ndan nasıl şüphe edilir? Özben Ceylan
Syanotik yenidoğan bebekte ne zaman kardiyak patoloji düşünelim? Selman Gökalp
Senkop: Nörolojik mi? Kardiyak mı? Nasıl ayırt edelim? Taliha Öner
10.30 - 11.15 Açılış Konuşmaları
Ali Bülbül:
Çocuk Dostları Derneği Başkanı
Asiye Nuhoğlu: Çocuk Dostları Derneği Onursal Başkanı
Murat Elevli: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD
Kemal Memişoğlu: İstanbul İl Sağlık Müdürü
Cevdet Erdöl: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü
11.15- 12.00 Açılış Oturumu
İkna Oyunları
Oturum Başkanları:
Asiye Nuhoğlu, Nazan Dalgıç
Konuşmacı: Tamer Demirdelen (Yazar-Danışman)
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
12:15-12:45 Karagöz ve Hacivat
13.00-13.40
UYDU SEMPOZYUMU
Moderatör:
Ali Haydar Turhan
Bebek Beslenmesinde Probiyotikler ve Bağışıklık Üzerine Etkisi Şirin Güven
13.40-14.20
UYDU SEMPOZYUMU
Oturum Başkanı:
Ali Bülbül
Beslenmede yeni yaklaşım: Mikrokapsüllü laktoferri İlke Mungan Akın
14.20-15.00
UYDU SEMPOZYUMU
İspa: Tanı ve tedavide güncel yaklaşımlar Metin Aydoğan
15.00-15.30 KAHVE ARASI
15:30-16:10 Solunum yolu enfeksiyonlarında yaparken yıkmayan tedaviler
Konuşmacılar:
Ayper Somer, Ateş Kara
16:10-17:00
UYDU SEMPOZYUMU
Oturum Başkanı:
Nazan Dalgıç
Çocuklarda Değişen Dönemin Değişmeyen Tehdidi İnfluenza Ateş Kara

09.00-10.30 Ergenleri Bekleyen Sorunlar
Oturum Başkanları:
Meltem Erol, Rabia Gönül Sezer
Adolesanda sınav anksiyitesi Seher Akbaş
Adolesanda alkol ve sigara bağımlılığı Hüseyin Dağ
Adolesanda internet ve teknoloji bağımlılığı Gül Karaçetin
10.30-12.00 Açılış Töreni
A SALONU
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-14.00 Alt Gastrointestinal Kanaması Olan Çocuğa Yaklaşım
Oturum Başkanları:
Ayşe Merve Usta, Süleyman Çelebi
Cerrahi bakış açısı Çetin Ali Karadağ
Çocuk gastroenteroloji bakış açısı Ömer Faruk Beşer
14.00-15.00 Sıvı ve Elektrolit Tedavisi
Oturum Başkanları:
Demet Demirkol, Agop Çıtak, Esra Şevketoğlu
Pediatri pratiğinde sıvı elektrolit tedavisi Güntülü Şık
Septik şokta sıvı ve elektrolit tedavisi Fatih Aygün
Olgularla sıvı ve elektrolit tedavisi Seher Erdoğan
15.00-15.30 KAHVE ARASI
15.30-16.30 Yenidoğanda Solunum Desteği Modelleri Ne Zaman Uygulayalım?
Oturum Başkanları:
Mehmet Vural, Ali Bülbül
Ne zaman CPAP-NIPPV? Muhittin Çelik
Ne zaman konvansiyonel mekanik ventilasyon? Fatih Bolat
Ne zaman HFO? Özgül Salihoğlu
16.30-17.30 Pediatrik Onkoloji
Oturum Başkanları:
Sema Vural, Zeynep Karakaş
Çocuğumun boynunda şişlik var Rejin Kebudi
İnfantil hemanjiom yönetimi Dildar Bahar Genç

09.00-10.30 Yenidoğan Bebeklerde Total Parenteral Nütrisyon
Oturum Başkanları:
Merih Çetinkaya, Güner Karatekin
Protein-lipid desteği nasıl olmalı? Emrah Can
Eser element-vitamin desteği nasıl olmalı? Suna Oğuz
TPN ne zaman kesilmeli-komplikasyon izlemi nasıl olmalı? Ramazan Özdemir
10.30-12.00 Açılış Töreni
A SALONU
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-14.00 Pediatrik Endokrinoloji Paneli-I
Oturum Başkanları:
Behzat Özkan, Feyza Darendeliler
Diyabetik ketoasidozda son rehberler eşliğinde güncellemeler Firdevs Baş
Ne zaman pediatrik endokrin uzmanına sevk edelim? Feyza Darendeliler, Melek Yıldız
14.00-15.00 Prematüre Retinopatisi Tanı, İzlem ve Tedavide Değişiklikler
Oturum Başkanları:
Ahmet Yağmur Baş, Asuman Çoban
Risk faktörleri ve izlem yönetimi: Neonatolog gözüyle Tuğba Gürsoy
Tanı ve tedavi yönetimi: Oftalmolog gözüyle Semra Demir
15.00-15.30 KAHVE ARASI
15.30-16.30 Olgularla Artrit Ayırıcı Tanısı
Oturum Başkanları:
Seda Geylani Güleç, Nuray Aktay Ayaz
Romatolojik nedenler Mustafa Çakan
Romatoloji dışı nedenler Gamze Özgürhan
16.30-17.30 Pediatrik Nöroloji - İnme (Stroke) Yönetim
Oturum Başkanları:
İhsan Kafadar, Ali Ayçiçek
İnme (Stroke) Nörolojik yaklaşım Gülşen Köse
İnme (Stroke) Hematolojik yaklaşım Tiraje Çelkan

09.00-10.30 Olgularla Binbir Yüzlü Hastalıklar: Asistanlar Anlatıyor
Oturum Başkanları:
Emine Türkkan, Esin Yıldız Aldemir
Olgu 1 Yadigar Öztürk, Nazan Dalgıç
Olgu 2 Ayşenur Levent, Emine Türkkan
Olgu 3 Meryem Güzel, Betül Sözer
Olgu 4 Fırat Kaya, Evrim Kıray Baş
Olgu 5 Bengisu Menentoglu, Sami Hatipoğlu
10.30-12.00 Açılış Töreni
A SALONU
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-14.00 A’dan Z’ye Anemiler
Oturum Başkanları:
Zeynep Yıldız Yıldırmak, Emine Türkkan
Nütrisyonel anemiler Suar Çakı Kılıç
Herediter anemiler Elif Güler Kazancı
14.00-15.00 Sağlıklı Çocuk İzleminde Dikkat Çekici Noktalar
Oturum Başkanları:
Vefik Arıca, Emel Gür
Büyümenin izlenmesi Yakup Çağ
Gelişimin izlenmesi Özlem Bostan Gayret
15.00-15.30 KAHVE ARASI
15.30-16.30 Çocukta Ateş
Oturum Başkanları:
Şirin Güven, Nevin Hatipoğlu
Ateş nedir? Nasıl ölçülmeli? Ayşe Şahin
Ateş nasıl yönetilir? Ergin Çiftçi
16.30-17.30 Taburculuk Sonrası Riskli Yenidoğan Bebek İzlemi
Oturum Başkanları:
Sertaç Arslanoğlu, İlke Mungan Akın
Sorunlu term bebek izlemi nasıl olmalıdır? Fatma Kaya Narter
Preterm bebek izlemi nasıl olmalıdır? Gökhan Büyükkale

10.30-12.00 Açılış Töreni
A SALONU
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13:00-14.00 Pediatride COVID-19 Enfeksiyonu
Oturum Başkanları:
Kadriye Yaşar Kart, Ayper Somer
Pediatrik COVID-19 epidemiyolojisinde son durum Hasan Tezer
Pediatrik COVID-19 aşılarında son durum Ateş Kara
14.00-15.00 Uzmanına Danışalım
Oturum Başkanları:
Hasan Önal, Tanyel Zübarioğlu
Gaucher hastalığı Dilek Güneş
Neiman Pick hastalığı Nafiye Emel Çakar
Mukopolisakkaridozlar Merve Emecan Şanlı
15.00-15.30 KAHVE ARASI
15.30-16.30 Uzmanına Danışalım
Oturum Başkanları:
Ahmet Uçar, Esra Papatya Çakır
Subklinik hipotiroidi Aydilek Dağdeviren Çakır
Konjenital primer hipotiroidi yönetimi Zümrüt Kocabey Sütçü
16.30-17.30 Uzmanına Danışalım
Oturum Başkanları:
Ayşe Merve Usta, Rabia Gönül Sezer
İştahsız çocuğa yaklaşım Emine Ergül Sarı
İştahsız çocuğa psikiyatrist yardımı Arzu Sönmez

09.00-09.30 Açılış Konuşması
Konuşmacı: Melek Selalmaz
09.30-10.30 PANEL: Yenidoğan Bakımında Tıbbi ve Destekleyici Uygulamalar
Oturum Başkanları:
Sevil İnal, Rabiye Güney
09.30-10.00 Yenidoğanlarda nonfarmakolojik uygulamalar ve hemşirelik yaklaşımı Aysun Yılmaz
10.00-10.30 Yenidoğanda ilaç uygulamaları Hilal Yetkin
10.30-12.00 Açılış Töreni
A SALONU
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-14.30 PANEL: Çocuk ve Oyun
Oturum Başkanları:
Ayşe Ergün, Kader Apaydın
13.00-13.30 0-6 yaş çocuğun oyun aşamaları ve öneriler Çağrı Çövener Özçelik
13.30-14.00 Okul çağı çocuğunda oyun ve iletişim Seda Çağlar
14.00-14.30 Terapötik oyun: Hasta çocuk ve iletişim Gülzade Uysal
14.30-15.00 KAHVE ARASI
15.00-16.00 PANEL: Onkoloji Servisinde Bir Gün
Oturum Başkanları:
Emrah Soylu, Azime Türköz
15.00-15.30 Çocukluk çağı kanserlerinde hemşirelik yaklaşımı Zekiye Elçi
15.30-16.00 Hastane sınıfında eğitim ve tedavi süreci Simge Tüzün
16.00-17.00 Kapanış

12:20-13:00 TARTIŞMALI E-POSTER OTURUMU-2
Oturum Başkanları
1. Grup Gizem Kara Elitok Gülşen Akkoç TP-22/TP-23/TP-24/TP-25/TP-26/ TP-27/ TP-28
2. Grup Ayşe Şahin Adem Yaşar TP-29/TP-30/TP-31/TP-32/TP-33/ TP-34/ TP-35
3. Grup Özlem Çolak Okan Yüce TP-36/TP-37/TP-38/TP-39/TP-40/ TP-41/ TP-42/ TP-43

08.30-09.30 SÖZLÜ BİLDİRİLER
Oturum Başkanları:
Gamze Özgürhan, Ayşe Şahin
SS-01 Çocukluk çağı Hodgkin dışı lenfomalarında tümör lizis sendromunun laboratuvar ve klinik özelliklerinin araştırılması ve sağ kalanlarda uzun vadeli böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi Selcen Bozkurt
SS-02 Çocuk hematoloji polikliniği’ne konsülte edilen safra kesesi taşı tanılı çocuk olguların değerlendirilmesi Şeyda Gök
SS-03 İki-5 yaş arası çocuklarda nütrisyonel anemi ile çocukların beslenme alışkanlıkları ve ailelerin sosyodemografik özellikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi Fulya Sibel Ekici İbrahimoğlu
SS-04 Çocuk hematoloji ve onkoloji polikliniğine yönlendirilen hemanjiyom olgularının incelenmesi Nisan Üçer Bahadır
SS-05 Yoksunluk değerlendirme aracı YDA-1’in Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması Rukiye Soykök
SS-06 Çocuk yoğun bakım ünitesinde sepsis tanısı ile izlenen kan kültüründe üreme saptanan hastaların 7. ve 28. gün mortalite risk faktörlerinin değerlendirilmesi Aslıhan Karaman
SS-07 IVIG ve steroid tedavileri alan MIS-C olgularında akut faz reaktanlarının seyri Erdal Sarı
SS-08 Çocuk yoğun bakım ünitesinde delta varyant pozitifliği Ayşe İrem Sofuoğlu
SS-09 Tüberküloz peritoniti tanısında cerrahinin yeri Mesut Demir
SS-09 Hekimlerin klinik araştırma yaparken ve bilimsel makale yazarken karşılaştıkları sorunlar nelerdir? Elif Demirci Aşansu
09.30-10.30 Doğumhanede Yenidoğan Bebek Yönetimi
Oturum Başkanları:
Esin Koç, Asiye Nuhoğlu
Doğumhanede NRP: Yeni güncellemeler Canan Seren
Doğumhanede asfiktik bebeğe yaklaşım Sevilay Topçuoğlu
Doğumhanede hidrops fetalisli bebeğe yaklaşım Şahin Hamilçıkan
10.30-11.00 KAHVE ARASI
11.00-11.40
UYDU SEMPOZYUMU
Oturum Başkanı:
Nazan Dalgıç
Bir solunum senfonisi: Nebülize tedaviye güncel bakış Bülent Karadağ
11.40-12.20
UYDU SEMPOZYUMU
Oturum Başkanı:
Zeynep Ülker Tamay
Çocukluk Çağı Astım Tedavisi Ve Nebülizatörlerin Önemi Mustafa Arga
12.20-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-14.00 Oturum Başkanları: Hülya Bilgen, Fahri Ovalı
RSV enfeksiyonlarının sıklığı değişiyor mu? Esra Arun Özer
Preterm RSV enfeksiyonunda tedavi Ömer Erdeve
14.00-14.40
UYDU SEMPOZYUMU
Oturum Başkanı:
Sadık Yurttutan
Yaşamın ilk saati: GOLDEN HOUR
Yapabildiklerimiz, Yapabileceklerimiz Hanifi Soylu
15.00-15.30 KAHVE ARASI
16.30-17.30 ASİSTANLAR YARIŞIYOR – KAPANIŞ

08.30-09.30 SÖZLÜ BİLDİRİLER
Oturum Başkanları:
Didem Arman, Muhittin Çelik
SS-11 Hiperbilirubinemi nedeniyle tekrarlayan hastane yatış ihtiyacı olan yenidoğanlarda risk faktörleri Lazgin Tuncar
SS-12 Prematüre bebeklerde maternal preeklampsinin nekrotizan enterokolit gelişimine etkisinin değerlendirilmesi Ebru Türkoğlu Ünal
SS-13 Prematüre retinopatisinin tedavisinde intravitreal bevacizumabın etkinliği ve güvenliği: Tek merkez deneyimimiz Nazife Reyyan Gök
SS-14 Fototerapinin, nabız Oksimetre ile oksijen satürasyonu ölçümüne etkisi İrem İyigün
SS-15 Doğum salonu canlandırması uygulanan yenidoğanların değerlendirilmesi Nuriye Aslı Melekoğlu
SS-16 COVID-19 pandemisinin perinatal etkilerinin retrospektif incelenmesi Sebiha Şükran Gündeşli
SS-17 Gebelik haftası 32 hafta ve altında olan prematüre yenidoğanlarda hemodinamik anlamlı PDA ile 25 hidroksivitamin D düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi Erbu Yarcı
SS-18 Yenidoğan yoğun bakım ünitesi' nde izlenen yenidoğanların karbapenem dirençli gram negatif mikroorganizmalar ile kolonize olmasındaki risk faktörleri İlksen Yalçınoğlu
SS-19 28 hafta altı prematüre bebeklerde trombositlerin PDA’nın spontan kapanmasındaki rolü Funda Yavanoğlu Atay
SS-20 Prematüre bebeklerde prematüre retinopatisi sıklığının değerlendirilmesi: 6 yıllık sonuçlarımız Şeymanur Ağcakoyun
09.30-10.30 Genel Poliklinik İzleminde Sık Hastalanan Çocuk Yaklaşımı
Oturum Başkanları:
Yıldız Camcıoğlu, Çiğdem Aydoğmuş
Hücresel immun yetmezlikleri nasıl tanıyalım, nelere dikkat edelim? Safa Barış
Antikor eksikliklerinde klinik yansımalar ve tanısal yaklaşım Ayça Kıykım
10.30-11.00 KAHVE ARASI
11.00-12.00 Pediatrik Endokrinoloji Paneli – II
Oturum Başkanları:
Ahmet Uçar, Esra Papatya Çakır
Obezitede endokrin yaklaşım (tanı, izlem, ilaç tedavisi) Heves Kırmızıbekmez
Obezitede bariatrik cerrahi Erkan Yardımcı
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-14.00 Pediatride Biyolojik Ajan Kullanımı
Oturum Başkanları:
Betül Sözeri, Özgür Kasapçopur
Endikasyonları Hafize Emine Sönmez
Komplikasyonları Şerife Gül Karadağ
14.00-15.00 Tıbbi Malpraktis: Pediatristler İfadeye Çağrılıyor
Oturum Başkanları:
Murat Elevli, Çağatay Nuhoğlu
Kendimizi nasıl ifade etmeliyiz? Cengiz Bayram
15.00-15.30 KAHVE ARASI
16.30-17.30 ASİSTANLAR YARIŞIYOR – KAPANIŞ

08.30-09.30 SÖZLÜ BİLDİRİLER
Oturum Başkanları:
Çağatay Nuhoğlu, Emine Türkkan
SS-21 Prematüre bebeklerde prematüre retinopatisi sıklığının değerlendirilmesi: 6 yıllık sonuçlarımız Taha Yasin Akın
SS-22 İleri derecede preterm bebeklerde RDS sıklığının değerlendirilmesi Beliz Özkalkan
SS-23 Term makrozomik bebeklerin yenidoğan yoğunbakım ünitesine yatış nedenleri: 5 yıllık sonuçlarımız Süheyla Piyade
SS-24 Ergen annelerin emzirmeye yönelik düşünce ve uygulamaları: Emzirme özyeterliliğinin değerlendirilmesi Öykü Korubeyi Bezci
SS-25 Hastanemizdeki aşı reddlerin retrospektif olarak incelenmesi Öznur Akgün Ferik
SS-26 Bir üçüncü basamak hastanesi çocuk acil servisine başvuran adli nitelikteki olguların değerlendirilmesi Ömer Er
SS-27 Çocukluk çağında allerjik rinit otonomik disfonksiyon ilişkisi Adem Yaşar
SS-28 Çocuk COVID-19 vakalarında pentraxin-3'ün tanı değeri Kamil Şahin
SS-29 Astım atağında iyileşme süresi ve iyileşmeyi etkileyen faktörler Ezgi Dilan Yüksel
SS-30 Çocuk nöroloji bölümüne baş dönmesi şikâyeti ile yönlendirilen hastaların retrospektif değerlendirilmesi Merve Özen
09.30-10.30 Ne zaman Nefroloji Konsültasyonu Yapalım?
Oturum Başkanları:
Gül Özçelik, Ahmet Nayır
Ultrason bize ne söylüyor? Antenatal hidronefrozlu bebek Sevgi Yavuz
Hipertansiyonlu çocuk Cengiz Candan
10.30-11.00 KAHVE ARASI
11.00-12.00 Neonatolojide Gri Zonlar
Oturum Başkanları:
Hasan Sinan Uslu, Zeynep İnce
Hipoksik İskemik Ensefalopatide medikal hipotermi Emre Canpolat
Polisitemide parsiyel kan değişimi Hanifi Soylu
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-14.00 Rehberler Eşliğinde Bronşiolit ve Astım Yönetimi
Oturum Başkanları:
Nermin Güler, Mustafa Atilla Nursoy
Bronşiolit fenotipleri (hangisi astım?) Zeynep Tamay
Okul öncesi çocuklarda rehberlere göre astım atak ve basamak tedavisi Ceren Can
14.00-15.00 Pediatrik Radyolojide İdeal Görüntüleme
Oturum Başkanları:
Nazan Dalgıç, Sami Hatipoğlu
Radyolojik Görüntülemede Pediatristlerin Bilmesi Gerekenler Evrim Özmen
Pediatrik Radyolojide İdeal Görüntüleme Figen Palabıyık
15.00-15.30 KAHVE ARASI
15.30-16.00 Akılcı İlaç Kullanımı
Oturum Başkanları:
Canan Caymaz, Mesut Sancer
Pandemide akılcı ilaç kullanımında neler değişti? Sevgen Tanır Başaranoğlu
16.30-17.30 ASİSTANLAR YARIŞIYOR – KAPANIŞ

08.30-09.30 SÖZLÜ BİLDİRİLER
Oturum Başkanları:
Kamil Şahin, Kazım Öztarhan
SS-31 Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığını öngörmede yeni bir ölçüm: Hepatik insülin duyarlılık indeksi Seniha Kiremitçi Yılmaz
SS-32 Pubertal jinekomastide östrojen/testosteron oranının değerlendirilmesi: Vaka-kontrol çalışması Emel Hatun Aytaç Kaplan
SS-33 Obez çocuklarda A, C, E vitamin düzeyleri ve insülin direnci ile ilişkisi Şeyma İyişenyürek
SS-34 Pediatrik hipertiroidi olgularımızın değerlendirilmesi: Şişli Hamidiye Etfal deneyimi Simge Eren
SS-35 COVID-19 pandemisi nedeniyle, okulların uzun süre kapalı olmasının, tip 1 diyabetli çocuk ve adolesanlarda metabolik kontrol üzerine etkilerinin değerlendirilmesi Gülcan Seymen
SS-36 COVID-19 pandemisi sürecindeki fiziksel aktivitenin, tip 1 diyabetes mellitus tanılı çocuklardaki metabolik kontrol üzerine etkisi Diğdem Bezen
SS-37 Obez çocuk ve adolesanlarda oral glukoz tolerans testi sonuçlarının değerlendirilmesi Elif Söbü
SS-38 Yenidoğan ve infant hastalarda ultrasonografi kullanımının santral ven ve arter kanülasyon işlemlerine etkileri Şerife Özalp
SS-39 Spor adaptasyonu gelişmiş sporcu çocuklarda efor anında gelişen kardiyak repolarizasyon değişikliklerinin irdelenmesi Ülkü Aydın
SS-40 MİS-C VE COVID-19 hastalarının hematolojik parametreleri ve kardiyak belirteçlerinin karşılaştırılması Canan Yolcu
09.30-10.30 Pediatrik Allerji Paneli Nasıl tanıyalım? Nasıl Tedavi Edelim?
Oturum Başkanları:
Himmet Haluk Akar, Seda Geylani Güleç
Allerjik rinit ve allerjik konjonktivit Mehmet Yaşar Özkars
Atopik dermatit yönetimi Ayşenur Kaya
10.30-11.00 KAHVE ARASI
11.00-12.00 Rehberler Eşliğinde Pnömoni
Oturum Başkanları:
Yasemin Akın, Erkan Çakır
Toplum kökenli pnömoni Adem Karbuz
Hastane kökenli pnömoni Ayşe Karaaslan
12.00-13.00 ÖĞLE ARASI
13.00-14.00 Çocukluk Dönemi Safra Kesesi Hastalıkları
Oturum Başkanları:
Nafiye Urgancı, Nihat Sever
Çocuk gastroenteroloji bakış açısı Zerrin Önal
Cerrahi bakış açısı Abdullah Yıldız
14.00-15.00 Konjenital Enfeksiyonlarda Güncellemeler
Oturum Başkanları:
Ayşegül Zenciroğlu, Kamil Şahin
Toksoplazmosis Deniz Aygün
CMV Sevliya Öcal Demir
HIV Ebru Türkoğlu Ünal
Herpes Umut Zübarioğlu
15.00-15.30 KAHVE ARASI
15.30-16.30 Çocuk Nefroloji Paneli
Oturum Başkanları:
Hasan Dursun, Ozan Özkaya
İdrar kaçıran çocuğa yaklaşım Nida Dinçel
Küçük çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tanı koymak her zaman kolay mı? Mahmut Çivilibal
16.30-17.30 ASİSTANLAR YARIŞIYOR – KAPANIŞ

08.30-09.30 SÖZLÜ BİLDİRİLER - 5
Oturum Başkanları:
İlke Mungan Akın, Serdar Cömert
SS-41 Geç sepsis tanılı yenidoğan bebeklerde melatonin düzey ve inflamatuvar sitokinler ile ilişkisi Burhan Turan
SS-42 Koryoamniyonitli, preterm prematüre membran rüptürü olan kadınların preterm bebeklerinin değerlendirilmesinde triggering receptor expressed on myeloid cells-1 Feyat Tunç
SS-43 Kafeinin diyafram kasına direkt etkisinin ultrasonografi ile değerlendirmesi Gözdem Kaykı
SS-44 32. gebelik haftası ve altındaki prematüre bebeklerde prematüre retinopatisi gelişimine etki eden risk faktörlerinin değerlendirilmesi Cihan Zamur
SS-45 Doğum şekli pulmoner arter basıncını (dolayısı ile hayata adaptasyonu) etkiler mi? Neslihan Kara Çanlıoğlu
SS-46 Yenidoğanın geçici takipnesi ön tanısı ile takip edilen bebeklerde non-invaziv pleth variability index (PVI) monitorizasyonu Ebru Yücesoy Bağdiken
SS-47 Yenidoğan kliniğinde 2 yıllık sürede COVID-19 enfeksiyonu temaslı ve pozitif bebeklerin prospektif gözlemsel değerlendirilmesi Yadigar Öztürk
SS-48 Annelerin anne sütünü arttırıcı besinler, bitkisel destekler ve ilaçlar hakkında bilgi düzeyi ve tutumları Ebru Türkoğlu Ünal
SS-49 Eritrosit transfüzyonu ile bronkopulmoner displazi arasındaki ilişki: Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde beş yıllık deneyim Mesut Dursun
SS-50 İleri derece preterm bebeklerde intraventriküler kanama sıklığının değerlendirilmesi Gizem Adan
09.30-10.30 SÖZLÜ BİLDİRİLER - 6
Oturum Başkanları:
Meltem Erol, Ayşe Merve Usta
SS-51 Astımlı çocuklarda fonksiyonel gastrointestinal bozuklukların sıklığı nasıldır? Ece Orbay
SS-52 Çocuklarda non alkolik yağlı karaciğer hastalığı sıklığı Elif Yılmaz Güleç
SS-53 Akut pankreatit tanılı olgularımızın değerlendirilmesi Ayşe Aşık
SS-54 Çocukluk çağı fonksiyonel kabızlık tedavisinde transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonunun yeri İlke Aktaş
SS-55 Çocukluk çağında safra taşı: 10 yıllık tek merkez deneyimi Hatice Kup
SS-56 Otoimmün karaciğer hastalığı tanısıyla izlenen hastalarda overlap sendromunun retrospektif değerlendirilmesi Hasan Yanık
SS-57 Diyete uyan çölyak hastalarının yaş gruplarına göre klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi Banu Özata Abanoz
SS-58 Protein kaybettiren enteropati ile izlenen hastaların değerlendirilmesi: Tek merkez deneyimi Dilek Güller
SS-59 Ebeveynlerin çocuk ihmal ve istismarı hakkındaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin incelenmesi Vedat Baş
SS-60 İdiopatik nefrotik sendromlu çocuklarda uzun dönem izlem sonuçlarının değerlendirilmesi Elif Ece Eren
13.00-14.00 Olgular Eşliğinde Yenidoğan Döneminde Sarılık
Oturum Başkanları:
Nedim Samancı, Serdar Cömert
İlk 36 saatte sarılık nasıl izleyelim? Sumru Kavurt
Poliklinikte sarılık nasıl izleyelim? Didem Arman
Uzamış sarılığı nasıl izleyelim? Yusuf Ünal Sarıkabadayı
14.00-15.00 Yenidoğan Ünitesinin Üç Harflileri
Oturum Başkanları:
Leyla Karadeniz, Derya Büyükkayhan
RDS Emel Altuncu
NEK Atalay Demirel
İVK Cüneyt Tayman
15.00-15.30 KAHVE ARASI
15.30-16.30 Uzmanına Danışalım: Ortası en iyisi
Oturum Başkanları:
Fatih Bolat, Selim Sancak
SGA bebekleri bekleyen sorunlar Duygu Acar
LGA bebekleri bekleyen sorunlar Handan Hakyemez
16.30-17.30 ASİSTANLAR YARIŞIYOR – KAPANIŞ

09.00-10.00 PANEL: İyi Görünmenin En İyi Yansıması “Yenidoğan Cildi”
Oturum Başkanları:
Duygu Gözen, Şule Erfidan Özdemir
09.00-09.30 Cilt bakımı konusunda tutum ve uygulamalar Ayşe Karakoç
09.30-10.00 Spina bifida tanısı alan yenidoğanda hemşirelik yaklaşımı Bilge Şahin
10.00-10.30 KAHVE ARASI
10.30-11.30 PANEL: Bulaş Yollarına Dur Diyelim!
Oturum Başkanları:
Selmin Köse, Neşe Çimenci
10.30-11.00 Kandida enfeksiyonlarında hemşirelik yaklaşımı Zeynep Erkut
11.00-11.30 Sepsis ve septik şokta hemşirelik yaklaşımı Feride Ağaca
11.30-12.30 PANEL: Yoğun Bakımda İleri Uygulamalar
Oturum Başkanları:
Gülçin Bozkurt, Nevin Uygur
11.30-12.00 Noninvazif ventilasyon Ebru Temizsoy
12.00-12.30 Hipotermi sırasında izlem ve bakım Rabia Uslubaş
12.30-13.30 ÖĞLE ARASI
13.30-15.00 PANEL: Çocuk ve Beslenme
Oturum Başkanları:
Aysel Kürkçü Doğan, Melek Selalmaz
13.30-14.00 Çocuklarda riskli beslenmeye yönelik güncel yaklaşımlar Merve Azak
14.00-14.30 Crohn hastalığında hemşirelik yaklaşımı Azime Türköz
14.30-15.00 Obesite ve metropol çocuklarına beslenme önerileri Özlem Avcı
15.00-15.30 KAHVE ARASI
15.30-16.30 SÖZLÜ BİLDİRİLER - 7
Oturum Başkanları:
Evrim Kıray Baş, Ebru Temizsoy
SS-61 Emzirme başarısını etkileyen natal ve erken postnatal faktörlerin incelenmesi Şehrinaz Sözeri
SS-62 Çocuklarda periferik intravenöz kateter takılması işlemi sırasında ebeveyn müdahalesinin hemşireler üzerindeki etkisi: Nitel bir çalışma Melek Çataltepe
SS-63 COVID-19 pandemisinde yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi ve taburculuk sürecinde anne sütü verilme durumu Vesile Kantaş
SS-64 Yenidoğanlarda steril transparan film örtüsü kullanımının kateterin kalış süresi ve kateter ile ilişkili komplikasyonların gelişimi üzerine etkisi Yağmur Coşkun
SS-65 Tünel fototerapi ile tedavi alan bebeklerde gizli tehlike / cilt tahrişi Esma Şeker
SS-66 Annelerin emzirme özyeterlilik algılarını etkileyen prenatal faktörlerin incelenmesi Şehrinaz Sözeri
SS-67 Konjenital kalp hastalıklarında farklı açılarda uygulanan floroskopi yönteminin radyasyon dozlarına olan etkileri Aziz Göktepe
SS-68 Pediatri kliniğinde çalışan hekim ve hemşirelerin çocuk ihmal ve istismarı hakkındaki farkındalık düzeyleri Nagihan Fatma Harmancı
SS-69 İki farklı ürün ile silme banyo yapılan çocukların kalıcı cilt floralarının karşılaştırılması: Randomize kontrollü çalışma Berna Turan
16.30-17.30 ASİSTANLAR YARIŞIYOR – KAPANIŞ (A Salonu)